Çocuk Odası İçin Aydınlatma Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odası, dekorasyon yapılırken hassas olunması gereken yerlerden. Çocuk odasının dekorasyonunda şık görünümden öte çocuklara zarar vermeyecek ürünlerin seçilmesi daha önemli. Bu yüzden çocuk odalarına bir şey seçilirken ince elenip sık dokunulmalı.

Çocuk odası dekorasyonunda oldukça önemli olan aydınlatma seçiminde ilk kriteriniz odanın ihtiyaç duyduğu ışığı belirlemek. Bşka bir deyişle odanın büyüklüğüne göre ne şekilde bir aydınlatmanın odayı aydınlatacağını hesaplamak. Çocuğunuzun odası büyükse tek bir ışık kaynağı yeterli olmayabilir. Bu tür odalarda avizenin yanında çocuğunuzun çalışma masasını aydınlatabilecek sıva üstü spot lambaları kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında gömme spot lambaların kullanılması, çocukların gözlerini yorabileceğinden dolayı pek önerilen bir durum değil. Bu yüzden belirli alanları aydınlatırken kullanılması daha uygun olur. Çocuk odası için aydınlatma seçilirken beyaz parlak ışık yerine gün ışığına yakın sarı ışıkların kullanılması ortamın doğal görünmesi adına önemli.

Çocuk odası için aydınalatma seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, çocukların odasında bulundurmanız gereken gece lambaları. Bu lambaları tercih ederken isterseniz dimmer aydınlatmaları kullanarak ışığın dengesini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Çocuk odası için lambader ya da abajur kullanırken elektrik kablolarının bir kazaya neden olmaması için gerekli önlemleri almalısınız. Bizimle paylaşılan çocuk odalarının fotoğrafları üzerinden kendi çocuk odanız için ilham alabilirsiniz.