Banyo Aksesuar Modelleri

Banyo aksesuar modelleri ihtiyaçları karşılayan aksesuarlar ve dekoraif amaçlı kullanılan aksesuarlar olarak gruplandırılabilir. Banyoda ihtiyaca yönelik kullanılan aksesuarlar, duş rafları, banyo tabureleri, banyo aynaları, sabunluklar, fırçalıklar ve tuvalet kağıtlıkları gibi parçalardır. Dekorasyon amaçlı kullanılan aksesuarlar ise, banyonuza yakışacağını düşündüğünüz biblolar, heykeller ve aydınlatma araçları gibi dekoraratif objeler. Aksesuarları bu şekilde ikiye ayırmamızın nedeni, bazılarının çok şık olması bazılarının da sadece ihtiyaç için kullanılması değil. İhtiyaç amaçlı aksesuarlar, birbirinden farklı tasarımlarıyla oldukça dekoratif görünüyor. Bu ayrımı yapmanın nedeni, dekorasyon amacıyla banyoda yer alan aksesuarların çok yaygın olmaması. Banyoların küçük olmasından ya da diğer aksesuarların bu eksikliği kapattığı düşüncesinden olsa gerek, dekorasyon amaçlı banyo aksesuarlarını sık göremiyoruz. Oysa ki sadece bir parça dekoratif bir objeyle bile bambaşka bir ambiyans yaratmak mümkün. Küçük bir banyonuz varsa banyo duvarlarınızda ya da banyo dolabınızda aksesuar kullanarak gerekli etkiyi sağlayabilirsiniz. Banyonuz büyükse hiç çekinmeyin. Yer üstünde duran aydınlatma aksesuarları, yapay çiçekler ya da banyonuza doku katacak bir heykele yer vererek banyonuzu çekici hale getirebilirsiniz.

Banyo Aksesuar Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Banyonuz için aksesuar seçerken göz önünde bulunduracağınız iki önemli kıstas var: Banyonuzun büyüklüğü ve banyonuzun renk düzeni. Banyonuz eğer küçükse banyonuzu ferah gösterecek aksesuarlara yer vermelisiniz. Bunların başında tabi ki alanı aydınlatan bir ayna geliyor. Küçük banyonuz için ayna kullanırken banyonuzda daha fazla parlaklık sağlayacak aynaları tercih edin. Banyo dolabınızın kapaklarında ayna kullanarak da gereken aydınlık ve ferahlığı sağlayabilirsiniz.

Küçük banyonuza göre alacağınız aksesuarların boyutları da önemli. Küçük banyonuzda dekoratif amaçlı obje kullanmak istiyorsanız boyut olarak çok kü.ük duran objelere yer verdiğinizde alanınız daha karmaşık görünür. Bunun yerine duvarları süsleyen bir tablo alternatif duvar süslerine yer verebilirsiniz. Küçük banyonuz için seçeceğiniz sabunluk, fırçalık, tuvalet kağıtlık gibi aksesuarlarınızı seçerken açık renk tonlarında olanları seçin. Bu şekilde, banyonuz daha ferah görünür.

Banyonuzun renk düzeni de, banyo aksesuarlarınızı seçerken size yol göstrecek diğer bir etken. Banyonuzun duvarları ve zemini genel olarak açık renk tonlarındaysa seçeceğiniz aksesuarlarda açık renklere kontrast yaratacak renkleri terch edin. Bu şekilde, görsel ilginin öne çıkmasını sağlarsınız. Duvarlarınız ve zemininiz koyuysa da yapacağınız şey açık renkli aksesuarlar kullanmak olmalı.